poniedziałek, 1 lipca 2013

Gimnazjalny Projekt Edukacyjny - PODSUMOWANIE

W końcu przyszedł czas na podsumowanie tegorocznych edukacyjnych projektów gimnazjalnych. W tym roku szkolnym z niemieckiego zgłosiły się dwie grupy z klas drugich.
Pierwsza grupa z klasy II B w składzie: Błażej A., Kamil T., Wioletta B., Klaudia Cz., Lucyna D. i Łukasz B. przygotowywała adaptację teatralną bajki braci Grimm "Kopciuszek", czyli Aschenputtel. 
Zadaniem drugiej grupy z klasy II A w składzie:  Patrycja J., Karolina L., Natalia K., Edyta B., Kinga Sz., Ilona K., Patrycja G. i Joanna S. była adaptacja filmowa bajki braci Grimm "Królewna Śnieżka", czyli Schneewittchen

Wszystkie grupy musiały opracować własny, napisany prostym językiem scenariusz, który potem tłumaczyły na język niemiecki. Następnie musiały dokonać wewnątrzgrupowego podziału na konkretne zadania do wykonania, czyli ewentualne dekoracje, rekwizyty, plakaty, zaproszenia, obróbka zdjęć, montaż filmiku, oprawa muzyczna, akcja reklamowa oraz przygotowanie publicznej prezentacji. W tym roku dodatkowo wprowadziłam prowadzenie bloga, jako dokumentowania postępów w realizacji projektu. Każdy lider grupy miał za zadanie założenie bloga (przy mojej drobnej pomocy) oraz systematyczne jego prowadzenie. Nie ingerowałam w treść bloga - ważne było, aby grupa identyfikowała się z nim, bo to ważna część ich projektu. W każdej chwili każdy mógł podejrzeć, na jakim etapie jest grupa. Muszę przyznać, że blogi prowadzone były perfekcyjnie. Zresztą nie tylko ja to dostrzegłam, ale także Szkoła z Klasą 2.0, która uznała oba blogi za wzorcowe przy pracy nad projektem.

Prezentacja publiczna odbyła się 20 czerwca w auli Szkoły Podstawowej  i muszę przyznać, że było to Wielkie Wydarzenie. Obie grupy zaprezentowały efekt swojej ciężkiej pracy przed uczniami, nauczycielami, rodzicami i pozostałymi zaproszonymi gośćmi.

Myślą przewodnią tegorocznych projektów edukacyjnych było pytanie:  "Czy języka niemieckiego można uczyć się poprzez zabawę? " - obie grupy znakomicie odpowiedziały na to pytanie pokazując wszystkim zgromadzonym efekty swojej pracy, czyli film i przedstawienie, w trakcie których nie jeden raz musiałam uciszać publiczność z wielką trudnością tłumiącą śmiech!

I oto właśnie chodzi, aby nauka sprawiała nam przyjemność, radość, aby była świetnym pretekstem do spotkań, aby rozwijała współpracę i kreatywność, aby wyzwalała pozytywną energię. Oglądając występy moich grup w pewnym momencie miałam wrażenie, że oni zupełnie zapomnieli, że to wszystko odbywa się w języku niemieckim. TO JEST TO!

Cóż mam powiedzieć?  Jestem dumna z moich uczniów!!

Zachęcam do zaglądania na blogi projektowe uczniów!
Blog grupy teatralnej:  Aschenputtel - Kopciuszek
Blog grupy filmowej:  Schneewittchen - Królewna Śnieżka

Poniżej przedstawiam filmiki z projektu:

Kopciuszek:Królewna Śnieżka:Oczywiście czeka nas jeszcze grupowe podsumowanie całego projektu, samoocena, przeanalizowanie pracy i publicznej prezentacji, ale to już we wrześniu ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz