sobota, 30 czerwca 2012

Edukacyjna gra planszowa

 PLANSZOWA GRA EDUKACYJNAPodobnie, jak w roku poprzednim, także i w tym roku byłam opiekunem grupy gimnazjalnego projektu edukacyjnego. Tym razem trafili mi się sami chłopcy - i sami indywidualiści, każdy inny na swój charakterystyczny sposób ;-).
Temat był nieco inny niż rok temu, bardziej techniczny:  "Czy lekcja powtórzeniowa z języka niemieckiego musi być nudna? - stworzenie planszowej gry edukacyjnej." Niby temat wydawałoby się prosty - wykonanie planszy do gry, a co tam... Jednak wcale nie... Otóż, projekt nie polegał tylko na wykonaniu planszy, pionków i innych ewentualnych akcesoriów, ale także na opracowaniu reguł, wymyśleniu nazwy, kategorii, nauczeniu się słownictwa w ramach tych kategorii, zaprezentowaniu tej gry w praktyce... Sama koncepcja i pomysł może były o tyle łatwiejsze, że od czasu do czasu nasze lekcje powtórzeniowe były realizowane w stylu "kalamburowatym"  (jak ja to określałam), ale tej technicznej bazy nigdy nie posiadaliśmy.
Chłopcy przez parę miesięcy pracowali nad projektem, efektem końcowym jest wykonanie planszy, pionków, kostki do gry, załatwienie klepsydry, opracowanie zasad gry, wymyślenie nazwy, wykonanie instrukcji do gry, opracowanie kategorii ze słownictwem i pozytywne zaliczenie tego słownictwa, wraz z zaproszonymi koleżankami nagranie filmiku przedstawiającego przebieg gry w praktyce.
Punktem kulminacyjnym było zaprezentowanie swojej paromiesięcznej pracy. Pomimo stresu, chłopcom udało się sprostać zadaniu - zaproszeni przez nich nauczyciele byli pod wrażeniem i z zazdrością spoglądali na materiał dydaktyczny, jaki na zakończenie prezentacji ofiarowali mi moi uczniowie.
Nasza współpraca nie była łatwa, nie zawsze nasze terminy się zbiegały, ale najważniejsze, że daliście radę, że zaprezentowaliście swoją pracę, przedstawiliście jej efekty na forum. Bardzo podobało mi się wprowadzenie elementu dyskusji, zadawania pytań na sam koniec - świetnie sobie poradziliście! No i oczywiście gigantyczne pionki, kostki i kolorowa plansza do gry będzie mi towarzyszyć na lekcjach a pozostałym uczniom uatrakcyjniać naukę języka niemieckiego.

Gratuluję chłopcy!!!
Poniżej zamieszczam jeszcze amatorski filmik chłopców z przebiegu gry ;-)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz