Kolejna odsłona projektu eTwinning! Kunsttag!

Cały czas z grupą uczennic z klasy IIa wykonujemy działania związane z naszym tegorocznym projektem eTwinning  "Geheimnisvoller Kalender" . Tym razem w trakcie dodatkowych zajęć zajmowaliśmy kolejnymi działaniami związanym z Dniem Budyniu (ale o tym napiszę w osobny poście) oraz Światowym Dniem Sztuki. Długo zastanawiałam się, w jaki sposób przybliżyć naszym partnerom sztukę - aby nie było to nudne dla uczniów, a jednocześnie było związane z  niemieckim i kształtowaniem umiejętności językowych. 
Zainspirowały mnie "Sztuczne Fiołki" i postanowiłam zachęcić dziewczyny do napisania śmiesznych komentarzy do obrazów polskich malarzy i nie tylko.

Okazało się, że nie jest to wcale takie proste zadanie - najtrudniej wymyślać najprostsze rzeczy.  Dziewczyny pracowały ze słownikiem online PONS oraz stronką www.pizap.com, na której dodały napisy do obrazów. Polecam taką aktywność nie tylko na językach obcych! 

Zobaczcie efekty:





TIKowy odmierzacz czasu i generator grup na niemieckim!

Do podziału na grupy wykorzystuję patyczki laryngologiczne, zakrętki różnokolorowe po butelkach, ale wiadomo nie od dzisiaj, że cyfrowe rozwiązania lubię bardzo!
Do tego wzbudzają one pozytywne napięcie wśród uczniów, pewną dozę niepewności i tajemniczości!



Koło fortuny na lekcji języka niemieckiego!

Już od jakiegoś czasu na lekcjach niemieckiego wykorzystuję interaktywne koło fortuny do losowania! Uczniowie często narzekają i są niezadowoleni, że dostali trudne zdanie do przetłumaczenia albo słowo, a ich kolega/ koleżanka prostsze - doszukują się podstępów itp. itd. (że niby ja?? że stronnicza?) Postanowiłam coś z tym zrobić. Wykorzystałam bardzo proste i szybkie narzędzie online, które wprowadza piękne pozytywne rozruszanie na lekcji, a ja to właśnie uwielbiam.


Czat międzynarodowy w ramach projektu eTwinning.

5 kwietnia udało nam się spotkać online z naszymi partnerami z projektu. Takie spotkania są najlepsze, ponieważ są żywym i namacalnym efektem komunikacji w języku obcym, a nie zdarza nam się to codziennie.  Do tego dnia przygotowywałyśmy się już wcześniej. Na stronie TodaysMeet wcześniej z partnerkami utworzyłyśmy czatroomy, w których rozmawiali podzieleni przez nas uczniowie. Punktem przewodnim czatu było zebranie jak najwięcej informacji dotyczących rodziny partnerów, z którymi rozmawialiśmy online. Jak zwykle było to bardzo emocjonujące doświadczenie. Dziewczyny z wypiekami na twarzy pisały swoje pytanie i odpowiadały na pytania swoich kolegów i koleżanek z Grecji. Jako podsumowanie później wszyscy mieli wykonać opisy swoich partnerów z rozmów w postaci opisu. W ten sposób celebrowaliśmy DZIEŃ  RODZINY, czyli Welttag der Familie.